Samochód zastępczy z OC sprawcy

Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy – także bezgotówkowo!!!

Jeżeli używacie Państwo auta we własnej działalności gospodarczej, korzystacie z niego podczas dojazdu do pracy, na miejsce leczenia czy też do realizacji innych ważnych celów, a w wyniku kolizji lub wypadku spowodowanego przez innego kierowcę doszło do jego uszkodzenia, macie możliwość ubiegania się o samochód zastępczy z OC sprawcy. Oznacza to, że koszty wynajęcia pojazdu pokrywa jego firma ubezpieczeniowa, a Państwo nie ponosicie z tego tytułu jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Aby móc ubiegać się o zwrot kosztów, należy udokumentować, że użytkowanie pojazdu, który uległ uszkodzeniu, jest niezbędne w codziennym życiu, a brak możliwości korzystania z niego doprowadzi do strat finansowych, zdrowotnych lub moralnych. Osoba poszkodowana powinna zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy oraz wystosować pisemne oświadczenie, że uszkodzony pojazd był jej niezbędny, podając przy tym konkretny powód. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek opatrzyć pismo stosowną datą oraz pieczątką i podjąć się konkretnych działań – zarówno w zakresie odszkodowania, jak i samochodu zastępczego z OC sprawcy.

Osoba poszkodowana powinna zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy oraz wystosować pisemne oświadczenie, że uszkodzony pojazd był jej niezbędny, podając przy tym konkretny powód. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek opatrzyć pismo stosowną datą oraz pieczątką.

Możliwe jest zgłoszenie likwidacji szkody korespondencyjnie – za pośrednictwem formularza na stronie internetowej firmy albo poprzez kontakt telefoniczny. Można również wysłać list polecony (z wymaganym zaznaczeniem potwierdzenia odbioru) na adres przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego. Aby móc skutecznie przejść przez cały proces, konieczne będzie podanie danych osobowych własnych i sprawcy, numerów rejestracyjnych obu pojazdów, a także numeru polisy ubezpieczeniowej. Niezbędne jest oczywiście pełne opisanie zdarzenia z własnej perspektywy – w przypadku trudnych do rozstrzygnięcia sytuacji należy wezwać policję i dołączyć do raportu dla firmy ubezpieczeniowej również dane przybyłej jednostki.

Dalszym krokiem jest spotkanie z ubezpieczycielem, który sprawdza stan uszkodzeń i fotografuje wszelkie zniszczenia. Na ich podstawie wyciąga wnioski i określa wielkość kwoty odszkodowania – polecamy wynajem rzeczoznawcy, który ustali fachowo wysokość szkód, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, takich jak np. konieczność samodzielnego płacenia za niektóre z uszkodzeń. Rzecz jasna samochód do spotkania z ubezpieczycielem powinien pozostać w takim stanie, jak po wypadku – nie dokonujemy więc jakichkolwiek napraw. Dopilnujmy tego, aby w kosztorysie wysłanym do nas przez ubezpieczyciela wszystkie uszkodzone podzespoły miały swoją prawdziwą wartość, a nie kwotę, jaką należy zapłacić np. za dużo tańsze zamienniki. Kwota, która się państwu należy, powinna zostać przelana na Wasze konto do 30 dni od zgłoszenia problemu – tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy należy wyjaśnić wszelkie nieścisłości, czas ten może zostać przedłużony do 90 dni.

Auto zastępcze z OC sprawcy

Każdy kierowca ma prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy, jeżeli pojazd jest mu niezbędny w codziennym życiu lub pracy. Koszty wynajmu pokrywane są przez firmę ubezpieczeniową, a informację o chęci skorzystania z takiego rozwiązania należy zawrzeć w pisemnym wniosku, przekazywanym do ubezpieczalni. Nasza toruńska wypożyczalnia aut świadczy Państwu kompleksowe usługi w tym zakresie, dbając o to, aby procedura przebiegła jak najszybciej i byście nie musieli czekać długo na pojazd.

Jeżeli chcecie Państwo bezgotówkowo wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy zdarzenia, w którym brał udział pojazd, a nie macie czasu i ochoty na samodzielne załatwianie formalności – nasza firma zrobi to za Was! Zajmujemy się nie tylko wynajem samochodów czy busów, ale również całą procedurą związaną z dopełnianiem formalności w zakresie pojazdów zastępczych. Podstawiamy auta we wskazane miejsce, nie pobierając za to jakiejkolwiek opłaty.

Samochód zastępczy powinien być pojazdem tej samej klasy, co uszkodzone, bądź niższej. Przepisy określają, że firma ubezpieczeniowa sprawcy powinna zaspokoić roszczenia osoby poszkodowanej na tyle, aby nie ponosiła ona żadnych strat w związku z powstałą szkodą. Informuje o tym Kodeks Cywilny, art. 361, 363 i 415 Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 24.03.2000 r. DU nr 26 poz. 310 w sprawie OC. Nie musicie się więc Państwo obawiać, że otrzymany na czas naprawy własnego pojazdu samochód zastępczy z OC sprawcy nie spełni Waszych oczekiwań.
Ubezpieczyciele zazwyczaj nie udzielają poszkodowanym informacji na temat tego, jakie są ich prawa w zakresie wynajmu pojazdu zastępczego. Często starają się postawić własne warunki związane z ceną oraz długością czasu wynajmu (w tak zwanym zakresie technologicznego czasu naprawy), które są niekorzystne dla poszkodowanego.

Prawo jasno wskazuje na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie może narzucić poszkodowanemu konkretnej firmy, od której ten ma wynająć auto, a co się z tym wiąże – ustalić stawki wynajmu. Ograniczeniem jest tu jedynie klasa pojazdu, która nie można być wyższa od klasy auta uszkodzonego. Należy jednak podkreślić, że osoba poszkodowana samodzielnie dokonuje wyboru firmy, która z kolei określa wysokość stawki. Musi ona mieścić się w granicach średnich cen rynkowych.

Pokrycie kosztów wynajmu samochodu zastępczego z OC Sprawcy jest obowiązkiem, a nie przywilejem ubezpieczyciela sprawcy wypadku i należy o tym pamiętać. W skład floty naszej toruńskiej wypożyczalni samochodów wchodzą auta, które pod względem stany technicznego spełniają największe oczekiwania kierowców. Zaopatrzymy Państwa w nowoczesny pojazd po przeglądzie, który zapewni możliwość bezpiecznego i komfortowego realizowania swoich codziennych zadań, dzięki czemu nieszczęśliwe zdarzenie na drodze nie wpłynie na Państwa życie.

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcamy Państwa do kontaktu telefonicznego oraz mailowego. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania i chętnie doradzą jakich działań należy się podjąć.

Aby móc kompleksowo obsłużyć każdego naszego Klienta, nasza wypożyczalnia aut współpracuje z:

  • kancelariami prawniczymi w zakresie dochodzenia roszczeń ze szkód komunikacyjnych (zwłaszcza z OC sprawcy). Jeśli będzie takie życzenie udzielimy Państwu kompleksowej pomocy.
  • warsztatami samochodowymi
  • rzeczoznawcami samochodowymi (pomoc w ustaleniu realnej wysokości odszkodowania, często wartości są zaniżone).

 

 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.