Czy należy naprawić czy wymienić system okien?

Kiedy twoje okna są zamglone , nieszczelne, zimne, popękane lub zepsute lub w inny sposób nie wykonują swojej pracy, możesz się zastanawiać, czy powinieneś naprawić lub wymienić swoje okna.

To trudny wybór, który opiera się na założeniu, że problemem są koszty. Wszystkie czynniki są równe, prawdopodobnie większość właścicieli domów wybierze wymianę zamiast naprawy. Ale koszt jest czynnikiem, który sprawia, że ​​staje się to prawdziwym dylematem. Z nowymi oknami kosztującymi około 650 USD za okno lub więcej, cały dom z nowymi oknami może kosztować kilka tysięcy dolarów.

Naprawa okien wydaje się wtedy prawdopodobną drogą — z wyjątkiem tego, że naprawa nie zawsze jest możliwa w przypadku większości nowoczesnych okien . Starsze, jednoszybowe okna były łatwe w naprawie. Natomiast okna dwu- lub trzyszybowe są trudniejsze do naprawy. W niektórych przypadkach naprawa nie jest nawet możliwa.

 

Kiedy więc możesz lub powinieneś naprawić lub wymienić swoje okna?

Naprawić

  • Pęknięte lub potłuczone szkło (wymień skrzydło)
  • Połamane szprosy/szprosy w oknach jednoszybowych
  • Wolno poruszające się lub zaklejone skrzydła okienne
  • Brakujący lub uszkodzony okapnik zewnętrzny
  • Słaba zewnętrzna obudowa okna
  • Drobne wycieki wody

Wymiana okna

  • Zaparowane okna z wewnętrzną kondensacją
  • Słabe wewnętrzne sztuczne szprosy/szprosy
  • Problemy strukturalne
  • Poważny wyciek wody

Kiedy naprawiać okno?

Pęknięte lub potłuczone szkło

Bezpieczeństwo i ostrość wzroku wpływają na decyzję o wymianie okna, gdy szyba jest zła. Okna jednoszybowe może skutecznie i niedrogo naprawić właściciel domu lub szklarz.

 

Gdy szyba wieloszybowa ulegnie stłuczeniu lub pęknięciu, przyjrzyj się wymianie skrzydła. Ale jeśli od dłuższego czasu tolerujesz problemy z oknem, może to być dobra wymówka, aby wymienić całe okno.

 

Zepsute Szprosy lub Szprosy

Zbutwiałe lub rozszczepione szprosy i szprosy utrzymujące szkło w oknach jednoszybowych należy odbudować. Brakujące lub łamliwe szpachlówki mocujące szyby można łatwo naprawić. Po wyjęciu szyby i zeskrobaniu powierzchni należy nałożyć świeżą szpachlówkę, a następnie zabezpieczyć szybę nowymi szpicami szklarskimi.

 

Zablokowane ramy

Jednym z typowych problemów starszych okien są górne lub dolne skrzydła, które nie mogą się przesuwać. Może to być spowodowane wieloma warstwami farby, które łączą skrzydło i ościeżnicę, trzymając je razem. Albo szarfa mogła zejść z toru.

Gdy skrzydła trudno podnosić, przyczyną są zwykle zerwane sznurki na ciężarkach skrzydła. W przypadku skrzydeł sprężynowych sprężyna mogła ulec uszkodzeniu lub poluzować się i ten problem można rozwiązać .

 

Brakujący lub gnijący okap

Okapnik to zewnętrzna osłona w górnej części okna. Jest to łatwa naprawa, którą może wykonać większość majsterkowiczów. Niegnijące, nierdzewne aluminiowe okapniki można kupić w prawie wszystkich centrach domowych, przybijane gwoździami, a następnie uszczelniane.

 

Słaba zewnętrzna obudowa okna

Luźna, pęknięta, gnijąca lub brakująca obudowa zewnętrzna jest nieatrakcyjna i może prowadzić do uszkodzenia okna. Sama uszkodzona obudowa nie pociąga za sobą wymiany okna.

 

Zagruntowane drewniane obudowy zewnętrzne można znaleźć w większości centrów domowych. Właściciele domów mogą usunąć istniejącą obudowę i zastąpić ją nową. Pamiętaj, że zagruntowane drewno nie jest odporne na warunki atmosferyczne. Po zamontowaniu należy go szybko pomalować farbą do zastosowań zewnętrznych. Do tego zastosowania dostępne są również produkty winylowe i PVC o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych.

 

Niewielki wyciek wody

Gdy woda wewnątrz budynku zostanie wykryta w pobliżu okna, często dochodzi z jego otoczenia, a nie przez okno.

 

Słabo odwadniające rynny i rury spustowe mogą wpychać wodę w kierunku okien. Uszczelki okienne mają zatrzymywać wodę, ale nie wodę o tak dużej sile. Zmień trasę swojego systemu odwadniającego i sprawdź, czy to robi różnicę.

 

Kiedy wymienić swoje okno?

Mgliste okna

Zaparowane okna są spowodowane kondensacją wody wewnątrz dwu- lub trzyszybowej szyby zespolonej lub szyby zespolonej.

 

Dzisiejsze okna mają wbudowane samowystarczalne szyby zespolone. Tak więc, w przeciwieństwie do wieloszybowych okien z przeszłości, w których szkło zostało ustawione przez szklarza, szyby zespolone są szczelne i trwałe. Zrób to sam lub nawet kompetentny technik okienny nie może rozmontować szyby i odbudować jej. Jedyną opcją jest usunięcie i wymiana.

 

Dla właściciela zaparowanych okien oznacza to, że szyby zespolone są generalnie projektem typu wszystko albo nic. Przynajmniej w niektórych przypadkach pojedyncze szyby IGU można zamówić w firmie szklarskiej i wymienić.

 

Problemy strukturalne

Kiedy zawodzi zewnętrzna konstrukcja okna, czas na zakup nowego okna. W niektórych przypadkach obszar wokół okna również może być w złym stanie: słupki, poszycie domu, siding i izolacja.

 

Gwarantuje to zarówno wymianę okna, jak i przebudowę części ściany. W takim przypadku będziesz używać okna nowej konstrukcji , a nie okna zastępczego.

 

Duży wyciek wody

Nadmierna infiltracja wody wokół okna może oznaczać, że zewnętrzna obudowa okna jest zła. To nie tyle problem z oknem, ile z całą powierzchnią zewnętrzną. Ale jeśli woda rzeczywiście wpada przez okno, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zacząć kupować nowe okna.

 

Zepsute Szprosy lub Szprosy w szybach zespolonych

Szprosy i szprosy to kawałki drewna oddzielające tafle szkła. Jeśli są to sztuczne szprosy i szprosy, ustawione między dwiema szybami tylko dla efektu, nie można ich wymienić. Ale dobrą stroną jest to, że nie wpłyną one na funkcjonalność twojego okna.